Rychlý kontakt

Prostřednictvím následujícího formuláře nám můžete zaslat jakýkoliv dotaz či připomínku.
Odeslaný text bude doručen na adresu prodej@morafis.cz.

Firma:
Jméno a příjmení:
E-mail:
Váš dotaz:
Kontrola proti spamu:

captcha Zkusit jiný obrázek

Opište prosím text z obrázku:

topeni-koupelny.cz
Online prodejce: 602180443

Jak vybrat vhodný kotel?

Vybíráte si vhodné vytápění pro Váš domov? Poradíme Vám.
          Ceny za vytápění rodinného domku jsou poměrně vysoké a neustále rostou, proto jsme se rozhodli Vám poskytnout alespoň pár užitečných rad při výběru vhodného vytápění. V dnešní době existuje nepřeberné množství vytápění, ale samozřejmě všechny mají své výhody a nevýhody. Proto se dnes už dají kombinovat jednotlivé možnosti vytápění. Před výběrem kotle si nejdříve musíme zjistit, jaké máme přístupné zdroje energie. Ideální podmínky asi nevytvoříme.
          V dřívějších dobách se hodně topilo tuhými palivy, jako je např.: dřevo a uhlí. Toto vytápění bylo pro uživatele časově i fyzicky náročné, a proto bylo pohodlnější nainstalovat kotel na plyn nebo elektřinu či jiné palivo. Obsluha těchto kotlů je velice jednoduchá, stisknout pár tlačítek a kotel už pracuje plně automaticky. Samozřejmě za tuto pohodu zaplatíme ve spotřebě plynu nebo elektriky. Každým rokem se ceny elektřiny a plynu zvyšují. Lidé se tedy začínají vracet zpět k vytápění obnovitelnými zdroji (dřevo, uhlí). Mnoho z nás se také zaměřuje na ekologické vytápění. Jedny z nejekologičtějších vytápění jsou: Sluneční energie (solární nebo fotovoltaické články) nebo tepelná čerpadla. U těchto ekologických zdrojů tepla je vysoká pořizovací cena, ale provozem se Vám investice do zařízení vrací.
Plynem se pořád vyplatí topit.
          Plynové vytápění patří mezi ekologické zdroje energie. Při zakoupení účinného kondenzačního kotle Vás bude jistě zajímat i jeho ekonomické výhody. Tyto kotle Vám zaručí díky své konstrukci nízký odběr plynu. Účinnost těchto kondenzačních kotlů, které uvádí výrobce je cca 103 %.
Pro vytápěním plynem jsou také určené klasické plynové kotle, které nemají tak vysokou účinnost jako kondenzační kotle. Účinnost plynových klasických kotlů se pohybuje okolo 89-92%. Výhodou je pořizovací náklady, které jsou nižší. Tyto kotle lze připojit na komín (tzv. atmosférické) nebo mají uzavřenou spalovací komoru (tzv. TURBO).
          Tento typ vytápění je jeden z nejdostupnějších. V místech bez rozvodné sítě plynu je možnost koupit si vlastní zásobníky a vytvořit si tak samostatný zdroj plynu. Zásobníky doporučujeme pořídit takové, aby pokryli roční spotřebu plynu. Při rozdílných cenách v zimě a v létě se dá ušetřit několik tisíc korun.
Výběr Kotle
          Pokud budeme vybírat kote, musíme se zaměřit, k čemu bude daný kotel sloužit. Jestli budeme kotel potřebovat jen na vytápění, a nebo na ohřev teplé vody.
Plynové kotle – instalace kotle je velice jednoduchá. Díky své konstrukci jsou lehké a proto, se s nimi manipuluje velice snadno. Předností kotlů je jak již jsme zmiňovali jednoduchá obsluha, snadné umístění i v malých místnostech v domu nebo chtě.
          Několik ovlivňujících faktorů, které je nutno zohlednit: Rozloha domu, umístění kotle, jak budete odvádět spaliny. Jsou dva základní typy plynových kotlů a to: závěsné a stacionární (stojací) plynové kotle. Při výběru si musíte rozmyslet vhodný odvod spalin, na výběr máte dva. První je skrze obvodovou zeď domu (dnes už jen do 12 kW) nebo odvod spalin skrz střechu, na což budete potřebovat turbo kotel nebo kondenzační kotel. Druhé řešení je odvod spalin do komína, kde odvod spalin je atmosferický.
          Plynové kotle tedy rozdělujeme:
- plynové kotle s odtahem spalin do komína (atmosférické)
- plynové kotle s odtahem spalin skrz zeď nebo střechu (TURBO)
- kondenzační kotle
          Modulovaný výkon mají, převáže již všechny teplovodní kotle (Modulovaný výkon – kotel si sám určuje výkon pro vytápění objektu). Velikou výhodou plynových kotlů je osvědčená kvalita, nízká hmotnost a nízké pořizovací náklady.
Ekonomicky výhodnější, ale dražší jsou kondenzační kotle. Jejich výhodou je vysoká účinnost. Při spalování zemního plynu využívají i teplo odcházejících spalin jako dalšího zdroj energie. Při součtu těchto výkonů se dostáváme přes hranici 100 % účinnosti. Některé kotle udávají účinnost až 111 %. Upozorňujeme, že tyto kotle pracují v nízkoteplotním režimu, proto při rekonstrukci nebo výměně klasického kotle se obraťte na odborníky. V případě zanedbání tohoto varování se může stát, že stávající radiátory nebudou schopny vytopit místnosti.Regulace teploty
          Máme k dispozici dvě možné regulace. Prostorové regulátory (termostaty), které regulují teplotu v místnosti dle nastavení. Další variantou jsou ekvitermní regulátory. Tyto termostaty vyhodnocují tepelné vlastnosti objektu v závislosti na venkovní teplotě. Když tedy budeme chtít regulovat teplotu v rodinném domku, určitě si pořídíme ekvitermní regulátory, které dokáže díky své regulaci ušetřit stovky korun. Samozřejmě i pro rodinný dům lze použít i klasický termostat. Pro regulaci v bytě naopak zvolíme prostorový regulátor. Ekvitermní regulace je v tomto případě zbytečná. Výrobců regulátorů (termostatů) je mnoho proto doporučujeme osvědčené značky a doporučení výrobců kotlů.Elektrické vytápění
          Jednoduchá obsluha a ekologický provoz je jednou z výhod vytápění elektrickým proudem. K tomuto vytápění potřebujeme větší kapacitu sítě. V případě využívání elektřiny ze zvýhodněných tarifů společností jsou srovnatelné provozní náklady s ostatními zdroji, ale stále patří k nejdražším zdrojům tepla.
Máme dvě možnosti jak vytápět. Jeden způsob je akumulační topení nočním proudem (není možná regulace). Toto vytápění má tepelné ztráty a proto lze doporučit jen v objektech, které jsou dobře izolovány od tepelných ztrát (nízkoenergetické stavby). Je proto třeba konzultace s odborníky ohledně velikosti zdroje. Druhá možnost je zvolit elektrický teplovodní kotel. Elektrický kotel lze již regulovat a chová se stejně jako každý jiný teplovodní kotel. Elektrický kotel má vysokou účinnost vytápění, které lze použít pro podlahové vytápění a vytápění radiátorů.
Údržba je u obou způsobů vytápění nenáročná má jednoduchou regulaci a snadný servis. Nevýhodou jsou zvyšující se náklady na provoz. Kotle na dřevo a uhlí
          Dnes již využíváme pokročilejší techniky, palivo se nejdříve zplyňuje a teprve pak shoří. Kotle s tímto způsobem hoření mají účinnost od 85 %. Výhoda topení uhlím, dřevem, brikety, pelety, … je jejich nízká pořizovací cena.
          Systém na dřevo plyn umožňuje topení celými poleny. Důležitý je dostatečný přívod vzduch do kotle a jeho následné dávkování do topeniště. Pro udávanou vysokou účinnost je nutné topit suchým dřevem, kde vlhkost nepřesahuje 20%.
          O řízení plynového provozu se stará řídící jednotka, ventilátory, spínače a řízená regulace. Spalovat v kotlích můžeme i dřevní štěpku neboli odpad z pily.
          Kotle na spalování pelet (granule odpadního dřeva) patří k těm výhodnějším druhům vytápění. Jedná se především o ekologické kotle, kde každý investor může zažádat o podporu ZELENÁ ÚSPORÁM. Výrobci doporučují, zapojovat tyto kotel do okruhu s akumulační nádrží. V tomto případě se prodlužuje životnost komínu a kotle, ve kterém při spalování nevznikají dehty ani kyseliny. Ke kotli je přidělaný zásobník s dopravníkem pelet. Kotel si ze zásobníku dávkuje palivo dle vlastní potřeby. Nevýhodou je, že na akumulační nádrže je zapotřebí mnoho prostoru. Kapalná paliva
          Vytápění lehkým topným olejem je účinné a ekologické. V místech bez rozvodu zemního plynu nebo nedostatečné elektrické síti je volba, vytápění lehkým topným olejem, tím pravým řešením. Kotle na topný olej mají podobnou konstrukci, jako kotle na plynové vytápění, ale mají jiné hořáky s dlouhou životností. Snadná obsluha a velmi dobrá regulace.
          Pro vytápění rodinného domku jsou zapotřebí 3 propojené sestavy zásobníků na LTO o objemu 1000 litrů. Vhodné umístění je v samostatné místnosti nebo ve sklepě. Nákupní cena topného oleje je mimo sezonu levnější. To znamená, že je výhodnější nakupovat topný olej v létě.
Vytápění alternativními zdroji
          Jeden ze zajímavých alternativních zdrojů jsou tepelné čerpadla. Tento úsporný zdroj získává energii do topného systému ze země, vody a vzduchu a transformuje ji do podoby tepla. V tepelných čerpadlech je zabudovaný elektrokotel, ekvitermní regulace a v neposlední řadě bojler na ohřev TUV. Vysoké náklady na pořízení jsou snad jedinou nevýhodou. Pořizovací cena tepelného čerpadla se pohybuje na hranici 250-350 tisíc korun.
          Sluneční svit je další ze zdrojů používaných pro vytápění, avšak tako energie nepokryje spotřebu energie pro rodinný dům. Proto se s ní počítá jako přídavný nebo doplňkový zdroj energie. S touto energií můžeme počítat pro ohřev teplé vody, zaručeně ohřeje vodu pro celou rodinu. Instalace kolektorů se provádí směrem proti slunečnímu svitu. Sluneční energie se dá použít i jako doplněk k vytápění rodinných domů, kde je zapotřebí akumulace tepla nejčastěji v akumulačních nádržích.
Vakuové kolektory jsou také kapalinové, ale používají vakuového systému pro zvýšení účinnosti a jsou i lépe chráněné před povětrnostními podmínkami. Jsou velice úsporné, ušetří až 40 % nákladů spojených s vytápěním a 65 % nákladu na ohřev teplé vody.
          Instalace solárních kolektorů se doporučuje v rodinných domech, které již mají svůj zdroj vytápění a solární energie bude použita jako doplněk energie vytápění.
V některých oblastech jsou výhodné i fotovoltaické články například nainstalované na střešní krytinu. Tento typ elektrické energie podporuje stát a přispívá na ní dotacemi, říká se jí zelená elektřina. Za odebranou elektřinu ze sítě zaplatíte 3,50 Kč/kWh a za tu vyrobenou a odeslanou zpět do sítě dostanete 11,90 Kč/kWh.
          Pořizovací náklady u alternativních zdrojů jsou příliš veliké, to je jediná nevýhoda celého systému.
 
Provozovatel
Kde nás najdete
Platební metody