Rychlý kontakt

Prostřednictvím následujícího formuláře nám můžete zaslat jakýkoliv dotaz či připomínku.
Odeslaný text bude doručen na adresu prodej@morafis.cz.

Firma:
Jméno a příjmení:
E-mail:
Váš dotaz:
Kontrola proti spamu:

captcha Zkusit jiný obrázek

Opište prosím text z obrázku:

topeni-koupelny.cz
Online prodejce: 602180443

Jak správně vybrat bojler?

Jak správně vybrat bojler?

Jak správně vybrat bojler? Kombinovaný nebo jen elektrický?
Na tyto otázky Vám rádi pomůžeme najít odpověď. Celý sortiment bojlerů naleznete zde www.topeni-koupelny.cz/ohrivace-vody/


První otázkou jaký objem bojleru zvolit?
Než vůbec budete přemýšlet jaký vlastně bojler budete potřebovat položte si otázku pro kolik vlastně osob budete bojler potřebovat. Většinou mladé rodiny zatím bez dětí nebo jen malými musí vzít úvahu i je. Ptáte se proč? Odpověď bude jednoduchá – zásobníky (bojlery) díky své konstrukci a provedení mají dlouhou životnost, proto se může stát, že zvolíte špatný objem a za nějaký ten čas budete muset bojler vyměnit za větší.
Proto jsme pro Vás připravili jednoduchou tabulku kde jsou uvedeny informativní výsledky o které se opírají i světoznámý výrobci DZ Dražice, Tatramat, Ariston a další.

Způsob ohřevu

Elektrický

Plyn, dřevo, uhlí
(celoročně neomezeně)

Předpoklad spotřeby

malá

střední

vysoká

Denní/noční proud

denní

noční

denní

noční

denní

noční

Počet osob

1

20

50

20

50

50

80

80

2

20

50

50

80

80

125

100

3

50

80

80

125

100

160

125

4

50

100

100

160

125

200

160

5

80

100

125

180

160

250

180

6

100

125

160

200

200

300

200

7 >

projekt

projekt

projekt

projekt

projekt

projekt

projekt


pro více jak sedm osob stejně jako výrobci Vás raději odkážeme na projektanta, který Vám nabídne ohřev ušitý na míru celé domácnosti či rekreačního objektu.


Druhou otázkou je jaký vlastně bojler zvolit? Elektrický nebo kombinovaný?Jestliže už máte vybraný objem bojleru položte si otázku jak vlastně budete daný zásobník (bojler) ohřívat. Na výběr jsou nejčastěji používané dva tipy – Elektrické nebo Kombinované.
Elektrický bojler lze nejčastěji využit tam, kde není možné získávat teplo od dalšího zdroje tepla např. kotel na tuhá paliva, plynový kotel, solární systém atd. Voda v zásobníku je standardně ohřívána 2 kW elektrickým topným tělesem. Samozřejmě na přání je výrobce schopen bojler osadit i 4 kW elektrickým topným tělesem. U většího tělesa je výhoda rychlejšího ohřevu vody v zásobníku.
Kombinovaný bojler využijete za předpokladu, že máte další zdroj tepla, který je levnější než elektrická energie. Nejčastějším použitím je připojení výměníku na kotel na tuhá paliva, plynový kotel, solární systém atd.. Kombinovaný bojler je osazen i elektrickou topnou jednotkou, která dohřeje vodu na požadovanou teplotu za předpokladu, že tepelný zdroj z výměníku nedohřál vodu na požadovanou teplotu.
Kombinovaný bojler může mít i více jak jeden výměník. Nejčastěji jsou dva výměníky kde kombinujete ohřev vody několika technologiemi. Jeden výměník ohřívá vodu z kotle na tuhá paliva, druhý výměník ohřívá vodu např. ze solárního systému za využití sluneční energie. I tyto bojlery s více než jedním výměníkem lze osadit elektrickým topným tělesem. Dva výměníky jsou pouze u bojlerů o větším objemu jak 200 litrů. Bojlery o více výměníků jsou umístěny v naší nabídce Solární bojlery
Jestliže zvažujete kombinovaný ohřev, Vybírejte vždy tu horší variantu (větší objem).


Třetí otázkou je jaký provedení bojleru zvolit? Svislý nebo ležatý?Nejčastějším použití je svislý bojler. Lze použít tam kde je dostatek místa. Podle fyzikálních zákonu je výhodnější oproti ležatým bojlerům. Teplá voda se tolik nemísí se studenou vodou jako je to u ležatých bojlerů.
Ležatý bojler využijete tam, kde není dostatek místa. U bojlerům s výměníkem, má vodorovné (ležaté) projedení výhodu v tom, že voda ohřátá na maximální teplotu je ihned k dispozici, protože výměník ohřívá vodu od vršku nádoby. U tohoto využití doporučujeme, aby výměník fungoval jako protiproudý. V případě že výměník zapojíte souproudě (nedodržení směru proudění) bude ohřev také funkční, ale za mnohem delší dobu. V tomto případě nefunguje samotížné systémy (topné systémy bez čerpadla).
Doba ohřevu elektrickou energií je u obou variant stejná. Liší se pouze u kombinovaných bojlerů, kde v případě ležatého provedení je rychlejší ohřev. Oproti svislému bojleru je to zhruba o čtvrtinu. V případě, že nemáte dostatek místa pro umístěný kombinovaného ležatého bojleru nezoufejte i na tuto variantu má výrobce řešení. Vyrobil svislý kombinovaný zásobník s výměníkem o větší ploše ( 1 m2). U tohoto kombinovaného zásobníku je ohřátí přibližně stejné.


Čtvrtou otázkou je jak prodloužit bojlerům životnost?Všechny nové zásobníky výrobci dodávají s pojistným ventilem. Pojistný ventil musí být a to za každých podmínek umístěn u ohřívače vody (bojleru). Z fyzikálních zákonů vím, že když ohříváme kapalinu zvětší se její objem. U bojlerů se objem zvětšuje o 1%, tedy u 200 litrového bojleru se objem zvýší o 2 litry. Tyto přebytečné dva litry odkapou pojistným ventilem do odpadu nebo nějaké sběrné jímky. Ano, každodenním používáním bojleru to je za rok 730 litrů, které díky ohřevu ztratíte. Tímto to ale nekončí. V průběhu roku budete muset pojistný ventil stále kontrolovat a zkoušet jeho funkčnost. V případě, že pojistný ventil nebude fungovat správně, zkrátíte tak rychle životnost bojleru.
Lepším a ekonomickým řešením jak zamezit ztrátám způsobené ohřevem vody je umístit expanzní nádobu mezi bojler a pojistný ventil. Expanzní nádoba „REFIX DD“ se vždy navrhuje tak, že z objemu bojleru se vypočítají 4 % a výsledku odpovídá právě objem expanzní nádoby. Díky této rezervě z pojistného ventilu neodkapává žádná voda a přebytečnou vodu zachytí právě expanzní nádoba. Za rok používání expanzní nádoby tak u 200 litrového zásobníku ušetříte 730 litrů.
Při výběru správné expanzní nádoby jsme pro Vás připravili tabulku s minimálními objemy expanzních nádob.

Objem ohřívače [l]

50

80

100

125

160

180

200

250

300

400

500

750

1000

Objem expanzní nádrže [l]

2,5

4

5

6

8

8

8

12

12

18

24

33

50

 

Pátou otázkou je jak správně vypustit vodu z ohřívače?
Vypouštění ohřívače krok za krokem:
1.) Vypněte na jističi elektrické topné jednotky, které jsou v bojleru.
2.) Zavřete přívod studené vody do ohřívače.
3.) Otevřete vodovodní baterii nejblíže k bojleru. Pozor u pákových baterií pouze teplou vodu. Vodu nechte odtéct do doby než sama přestane téct.
4.) Pod pojistný ventil umístěte nádobu (nejčastěji kbelík).
5.) Na těle pojistného ventilu je knoflík. kterým otočíte do polohy „T“ nebo než začne vytékat zbytek vody z pojistného ventilu. U větších objemů bojlerů je výpustný kohout na plášti nádoby.
6.) Po celkovém vypuštění vody z ohřívače zavřeme vodovodní baterii a pojistný ventil.
V případě, že bojler vypouštíte na zimu, nezapomeňte také vypustit vodu z vodovodního systému. Před napuštěním a zpětném uvedení ohřívače do provozu doporučujeme bojler vypláchnout.


Šestou otázkou je jak vyčistit vnitřek bojleru?
Po vypuštění vody z bojleru a odmontování příruby zjistíte v jakém rozsahu je zanesený ohřívač. Před samostatnou demontáží příruby doporučujeme zakoupit nové těsnění pod přírubu a hořčíkovou anodu, která má životnost 2 let. Zanesení ohřívače může být měkkým vodním kamenem, který se dá bez problémů vymýt proudem vody nebo jej utřete hadrem. Dalším zanesením může být ztvrdlý vodní kámen, který nedoporučujeme odstraňovat žádným kovovým předmětem. Výrobce uvádí, že tvrdý kámen se může odstranit dřevěným předmětem. Upozorňujeme, ale že vnitřek nádoby je ošetřen smaltovou vrstvou zabraňující proreznutí zásobníku. V případě poškození smaltu zásobník prorezne.
V případě, že si na takové vyčištění Vašeho bojleru netroufáte, obraťte se na nejbližší servis výrobce. Ten Vám rád zásobník vyčistí a doplní přírubu hořčíkovou anodou.

Sedmou otázkou je dočetl jsem se u bojlerů o cirkulaci e nevím co to znamená?

Cirkulace se používá za předpokladu, že odběrné místo je příliš daleko od bojleru. Bez cirkulace teplé vody by tak ze vzdáleného odběrného místa dlouho trvalo než by tekla teplá voda. O cirkulaci můžeme uvažovat je-li vzdálenost vyšší jak 10 m. Proto před instalací vodovodního systému musíme zhodnotit jak daleko bude bojler a poslední (nejvzdálenější) odběrné místo. V takovém případě se teplá voda rozvádí ve dvou trubkách. Jedním potrubím se voda vede k odběrnému místu a druhou trubkou se teplá voda vrací zpět do bojleru. Proudění zabezpečuje cirkulační čerpadlo, které je nastaveno na časový interval.
Nedoporučuje se cirkulaci provozovat je-li zásobník na noční proud nebo je-li malý objem. V případě malého objemu dochází tak k ochlazování bojleru.

Nevíte-li si rady, rádi Vám pomůžeme s výběrem na tel.: 412332480 nebo e-mail: topeni.koupelny@seznam.cz

Provozovatel
Kde nás najdete
Platební metody